Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej,

dzięki któremu tylko zyskujesz! To energooszczędne rozwiązanie przyszłości wkracza do domów już teraz. Rekuperator kontroluje przepływ powietrza w pomieszczeniu – zmienia brudne i zużyte na świeże, a co ważne, ogrzane zimą i chłodne latem!

Schemat budowy instalacji

Świeże powietrze doprowadzane jest przez centralę rekuperacyjną, a dokładnie przez kanały dolotowe do pomieszczenia. W zależności od typu centrali, miesza się ono lub wymienia z tym, które wydostaje się z budynku. Co za tym idzie? Chłód w lecie, ciepło w okresie zimowym. Rekuperacja sprawia, że dom staje się miejscem wolnym od zanieczyszczeń i alergenów, zdrowym, a zarazem komfortowym.

SYSTEM DYSTRYBUCJI POWIETRZA

rekuperacja, system dystrybucji powietrza, świeże powietrze
  • 1 x na godzinę wymiana całego powietrza w budynku (w domach bez rekuperacji wymiana jest ok 1 x na 24 godziny).

  • Mniejsze straty ciepła
    (ciepłe powietrze wychodzące z budynku ogrzewa zimne powietrze wchodzące do budynku).

  • Świeże powietrze bez smogu i zanieczyszczeń idealne dla alergików.

CENTRALE REKUPERACYJNE

rekuperacja, enervent zehnder

Enervent Zehnder to fińska firma z pasją do klimatu wewnętrznego. Od 1983 roku opracowujemy, produkujemy i sprzedajemy energooszczędne rozwiązania zapewniające lepszy klimat w pomieszczeniach. Naszą misją jest pomoc ludziom w życiu oraz pracy w zdrowym i komfortowym klimacie poprzez dostarczanie łatwych w użyciu, najwyższej jakości produktów do uzdatniania powietrza, które oszczędzają koszty energii i pieniądze.

Nasze najważniejsze cechy techniczne obejmują centrale wentylacyjne z wbudowaną pompą ciepła i rewolucyjną technologię zarządzania energią w nieruchomościach. Umożliwia automatyczne i łatwe zarządzanie obciążeniami cieplnymi budynku i zużyciem energii za pomocą jednego systemu.

Enervent jest częścią Zehnder Group.

rekuperacja, systemair, lucart-energy

Systemair to wiodąca firma wentylacyjna działająca w 50 krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie, w Azji, Australii i Afryce. Firma osiągnęła sprzedaż w wysokości 8,3 miliarda SEK w roku finansowym 2018/19 i zatrudnia około 6200 osób. Systemair przyczynia się do poprawy środowiska dzięki energooszczędnym i zrównoważonym produktom, które zmniejszają emisję dwutlenku węgla.

Systemair ma ugruntowaną pozycję na rynkach rozwijających się. Produkty Grupy są sprzedawane pod markami Systemair, Frico, Fantech i Menerga. Akcje Systemair są notowane na liście spółek o średniej kapitalizacji giełdy Nasdaq OMX Nordic Exchange w Sztokholmie od października 2007 roku.

Grupa składa się z około 80 spółek.

budowa centrali rekuperacyjnej

Skrzynka podłączeniowa (CB)
Wszystkie połączenia zewnętrzne, takie jak czujniki kanałowe, itp. można podłączyć do centrali za pomocą skrzynki podłączeniowej, która ma połączenia przewodowe bezpośrednio z wbudowaną płytą główną.

Moduł dostępu przez Internet
Użyj modułu dostępu do Internetu IAM, aby uzyskać dostęp do centrali z urządzenia mobilnego np. smartfona. Umożliwia to podłączenie do skrzynki na centrali oraz przez bramę WIFI lub Ethernet w domu.

Obudowa
Wszystkie centrale wykonane są z podwójnej ocynkowanej blachy stalowej z izolacją wewnątrz. Ponadto część paneli ma dodatkową izolację, aby zapobiec kondensacji.

REKUPERACJA_CENTRALA

Czujnik wilgotności. Sterowanie wydajności od zapotrzebowania w zależności od sygnału z wbudowanego fabrycznie czujnika
wilgotności.

Bezstopniowy silnik EC napędu rotora
Wszystkie centrale z obrotowymi wymiennikami ciepła posiadają  silnik rotora o regulowanej prędkości, który umożliwia zmianę prędkości obrotowej wymiennika ciepła, zapewniając:
• Regulację transferu wilgoci.
• Dokładną regulację temperatury.

Energooszczędne wentylatory
Wszystkie centrale wyposażone są w wysokosprawne wentylatory z technologią EC. Wentylatory z łopatkami wirnika pochylonymi do tyłu zapewniają wysoką jakość, niski poziom dźwięku oraz niskie koszty eksploatacji.

Nowy system sterowania
Nowy zmodernizowany i zintegrowany system sterowania jest mózgiem centrali SAVE. Wszystkie ustawienia i funkcje są łatwo dostępne z panelu sterowania za pomocą pojemnościowego ekranu dotykowego. Panel dotykowy z przyjaznym dla użytkownika interfejsem jest standardem dla wszystkich central SAVE.

Obecnie każdy nowy dom

aby spełnić wymogi domu energooszczędnego powinien być wyposażony w rekuperację. Co ważne już na etapie projektu domu możemy wykluczyć kominy wentylacyjne na rzecz systemu rozprowadzenia powietrza w podłodze, suficie podwieszanych, ścianach.