Instalacja fotowoltaiczna to doskonały pomysł na modernizację domu jednorodzinnego. Stale rosnące ceny prądu, a także pojawiające się nowe opłaty sprawiają, że inwestycje w fotowoltaikę cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Dzięki wykorzystaniu energetycznego potencjału słońca, użytkownicy fotowoltaiki cieszą się układem zasilającym ich dom we właściwie darmową energię elektryczną. Opłacalność tego rozwiązania wydaje się zatem właściwie oczywista i bezdyskusyjna jednak często pojawia się pytanie – jak długo trzeba czekać, aby doświadczyć oczekiwanych korzyści?
Jak dokładnie działa instalacja fotowoltaiczna
W najprostszym rozumieniu fotowoltaika, określana także jako PV zamienia energię słoneczną na energię elektryczną. Dzieje się to poprzez przepływ prądu przez specjalny inwerter, nazywany także falownikiem. Prąd zostaje następnie przekształcony do prądu, którego można używać w warunkach domowych, a zatem do prądu przemiennego.
Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane właściwie w każdym nasłonecznionym miejscu. Żywotność paneli szacuje się na około 25 lat i są one wykorzystywane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przestrzeni publicznej. Obecnie spotyka się także wykorzystanie fotowoltaiki jako źródła energii samodzielnych urządzeń takich jak parkometry, światła drogowe oraz tablice informacyjne. Największymi zaletami instalacji fotowoltaicznych są: ekonomiczność, ekologiczność, a także praktyczność.
Widoczne korzyści
Jednym z aspektów, które najczęściej przekonują nowych użytkowników do decyzji o montażu fotowoltaiki jest możliwość uzyskania prądu będąc jednocześnie niezależnym od nieustannych zmian w cenach prądu. Dzięki instalacji fotowoltaicznej zyskuje się możliwość samodzielnego wytwarzania prądu na własny użytek, a także magazynowania jego nadwyżki na czas, w którym będzie on potrzebny, a dostęp do energii słoneczny ograniczony. W ten sposób z prądu uzyskiwanego tą metodą można korzystać o każdej porze dnia i nocy, przez cały rok Tę korzyść, użytkownicy fotowoltaiki mogą zarejestrować już w pierwszych miesiącach działania nowej instalacji.
Inną korzyścią płynącą z nowoczesnego rozwiązania jakim jest fotowoltaika jest oczywiście jej ekologiczny aspekt. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na wytwarzanie prądu domowego z odnawialnych źródeł energii, a tym samym jest ona przyjazna środowisku. Produkcja energii tą metodą nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo, konstrukcja instalacji fotowoltaicznych płynnie wpasowują się w naturalne otoczenie, dzięki czemu nie zakłócają naturalnego krajobrazu danego terenu.
Warto także, zwrócić uwagę, że decydowanie się na to ekologiczne rozwiązanie pozwala także na odliczanie kosztów inwestycji jaką jest montaż fotowoltaiki od podatku dochodowego, a w niektórych przypadkach można nawet uzyskać dotacje w celu przejścia na samodzielną produkcję energii elektrycznej. Z kolei cały koszt inwestycji ma szanse zwrócić się nawet po 7 latach, po uwzględnieniu ogromnych oszczędności w kosztach prądu, a także wyjątkowo niewielkiej awaryjności paneli.