Instalacje solarne – kolektory do ogrzewania wody

Woda ogrzana słońcem to ciekawa alternatywa szczególnie w okresie letnim, kiedy potrzeba ciepłej wody a niekoniecznie chce się palić w piecu.

Instalacje solarne cieszą się coraz większym powodzeniem ze względu na to, że pozwalają na znaczne obniżenie domowych rachunków. Zamiast wydawać pieniądze na ekogroszek czy pellet stosowany w domowym kotle grzewczym, można zainwestować kolektory słoneczne. Różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami jest taka, że kocioł musisz zasilać paliwem przez cały okres jego użytkowania. Natomiast w instalacje solarne inwestujesz raz, a gdy koszty się zwrócą – korzystasz z nich za darmo.

Na ekonomiczny charakter takiego rozwiązania wpływa też trwałość kolektorów. Większość z nich pracuje bezawaryjnie przez minimum 20 lat. W przypadku kotłów żywotność urządzeń bywa nawet o połowę krótsza. Ponadto, aby pracowały bezawaryjnie, trzeba je konserwować i czyścić oraz dostarczać dobrej jakości paliwo.

Opłacalność systemów solarnych

Instalacje solarne sprawdzają się nie tylko przy ogrzewaniu wody użytkowej, ale także jako źródło ciepła dla systemów C.O. Ich efektywność zależy od pory roku i poziomu nasłonecznienia. Szacunkowo w okresie zimy odpowiednio dobrany kolektor pokryje ponad 60% zapotrzebowania na energię, a latem – nawet 90-100%. Są też rozwiązaniem ekologicznym, stanowią niewyczerpane źródło energii i redukują koszty utrzymania gospodarstwa. Podobnie jak panele solarne, są objęte dofinansowaniem. Dlatego koszty ich montażu oraz okres zwrotu znacznie się zmniejszają. Zważywszy, że przez kilka miesięcy w roku możesz ogrzewać wodę za darmo, z pewnością jest to opcja godna uwagi i korzystna finansowo. Jeśli interesują Cię instalacje solarne i chcesz zamontować kolektor słoneczny w domu, skontaktuj się z nami. Udzielimy Ci wszelkich wyjaśnień i dokonamy wyceny. Działamy na terenie Konina, Poznania, Leszna, Bydgoszczy, Ostrowa Wielkopolskiego i innych miejscowości w regionie.

Nasza firma montuje panele solarne na terenie następujących miejscowości – Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Bydgoszcz, Poznań, Września, Konin, Leszno. Zapraszamy do współpracy!

Schemat budowy instalacji

Promieniowanie słoneczne dociera do kolektora, gdzie podgrzewa płyn solarny i transportuje przewodami karbowanymi ze stali nierdzewnej prosto do dolnej wężownicy w zbiorniku CWU. W ten sposób woda znajdująca się w zbiorniku zostaje podgrzana. W dalszej części płyn solarny za pośrednictwem grupy solarnej z pompą powraca do kolektora i powtarza cykl wymiany ciepła tak długo, aż woda w zbiorniku osiągnie ustaloną temperaturę. Nasz obecny piec podłączony jest na górnej wężownicy, również do zbiornika CWU aby w okresie zimy wspomagać kolektory i zawsze zapewnać ciepłą wodę w naszym domu. Cały proces wymiany ciepła monitoruje sterownik. 

kolektory słoneczne, lucart-energy, energia, odnawialna

Dobrze dobrany kolektor słoneczny będzie pracował nawet 12 miesięcy w roku co oznacza że darmowa energia może ogrzewać wodę użytkową każdego dnia, również w okresie zimowym. 

Zaskoczony?

To wyjątkowe rozwiązanie jest niewyczerpalnym źródłem korzyści.