Fotowoltaika to sposób na zasilanie sprzętów elektrycznych takich jak pralka i telewizor, generowanie ciepła, a także nagrzewanie ciepłej wody za pomocą słońca. Co więcej, jest to możliwe bez używania nieodnawialnych źródeł energii oraz emisji dwutlenku węgla. Ponadto ten sposób czerpania prądu nierzadko pozwala również zmniejszyć rachunki za prąd. Nic więc dziwnego, że zakładanie fotowoltaiki cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Ile czasu działają oraz jak dużo energii mogą wytwarzać panele słoneczne?

Niestety, obecnie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej czasu działania paneli słonecznych, ponieważ tę technikę wykorzystuje się stosunkowo krótko. Jest ona stale badana i ulepszana. Producenci przy zakupie fotowoltaiki, dają jednak gwarancję, określającą moc wyjściową, czyli efektywność. Zazwyczaj wynosi ona średnio 25 lat. Czy to oznacza, że po tym czasie ogniwa przestają generować prąd? Odpowiedź brzmi – niekoniecznie, ponieważ z biegiem czasu może zmaleć ilość wytwarzanej energii, jednak w dalszym ciągu będzie ona produkowana. Przyjmuje się, że w ciągu roku poziom energii spada około 0.35-0.5%, co stanowi naprawdę niską wartość. Ogniwo trzeba wymienić, jeżeli generowanie energii spadnie o 20%. Trzeba też dodać, że spadek wydajności jest najwidoczniejszy w pierwszych latach użytkowania. W późniejszym okresie zdecydowanie spada.

Czynniki, które znacząco mogą wpływać na żywotność i wydajność fotowoltaiki


To, jak długo będą działać panele słoneczne, w znacznej mierze zależy od ich jakości. W związku z tym warto kupować je u sprawdzonych firm. Fotowoltaika źle wykonana nie będzie odporna na warunki atmosferyczne, a te także mają wpływ na jej żywotność. Uszkodzenia mogłoby wywołać np. gradobicie. Przepuszczalność promieni słonecznych zmniejsza również warstwa osadzonego śniegu. Można też przyczynić się do odpowiedniego działania paneli. Choć nie wymagają one konserwacji to dobrze oczyszczać je z kurzu, pyłu czy liści drzew, ponieważ przez cień ogniwa nie wykorzystują całej swojej mocy.