Rekuperator jest to urządzenie wyposażone w wymiennik, który odzyskuje ciepło z zużytego wywiewanego powietrza i przekazuje je świeżemu powietrzu dostającemu się do budynku. Jest to więc swego rodzaju centrum wentylacji mechanicznej. Co świadczy o jego efektywności?
Wymiana powietrza bez strat ciepła
W starszych budynkach, gdzie w różnych miejscach pojawiały się nieszczelności, nie było problemu z odprowadzaniem wilgoci, która zaniża jakość powietrza i powoduje powstawanie pleśni. Kosztem tego były wysokie opłaty za utrzymanie energii cieplnej na odpowiednim poziomie. Obecnie w nowych domach często stosuje się wentylację mechaniczną, ponieważ tradycyjne rozwiązania nie są wystarczająco efektywne. Doskonałą wymianę powietrza bez strat energetycznych zapewnia rekuperator. Jest to urządzenie, które może zapewnić dopływ świeżego powietrza przy ograniczeniu strat ciepła do nawet 80%. Korzyści są odczuwane przez cały rok – w zimę rekuperacja utrzymuje energię cielną, a latem ochładza pomieszczenia.
Inwestycja w zdrowie i wygodę
Rekuperator dodatkowo zapewnia prawidłową wentylację poprzez regulację mikroklimatu budynku. Jego praca eliminuje powstawanie pary na oknach i lustrach. Powietrze jest filtrowane i dociera do pomieszczeń bez kurzu, owadów i alergenów. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla alergików oraz osób mających problemy z drogami oddechowymi. Jednak każdy domownik odczuje poprawę jakości powietrza poprzez lepsze samopoczucie. Dobrze podłączona rekuperacja będzie także zapobiegać przeciągom. Domownicy nie muszą już otwierać okien i drzwi w celu wietrzenia pomieszczeń. W ten sposób ograniczy się wpadanie komarów, much, liści, igieł lub innych czynników, które mogą przedostawać się w ten sposób do domu.
Wymagania instalacyjne efektywnej rekuperacji
Nawet najlepszy rekuperator nie będzie wydajny, jeśli nie zostanie odpowiednio podłączony, a to wymaga dobrego rozplanowania instalacji. Powietrze transportowane jest przez kanały wentylacyjne. Z zewnątrz dostaje się przewodami nawiewanymi do pomieszczeń „czystych”, a z kuchni, toalety czy garderoby przenosi się kanałami wywiewnymi do rekuperatora. Kierunek ruchu wspomaga się wentylatorami. Każde pomieszczenie jest przewietrzane, lecz nie wszędzie wymagane są punkty nawiewne i wywiewne. Kanały muszą być właściwie rozprowadzone po domu. Do tego powinny mieć odpowiednią średnicę i izolację z wełny mineralnej. Dopływ powietrza wymaga także odpowiednich szczelin drzwiowych.
Montaż rekuperatora, czerpni i wyrzutni
Rekuperator musi być dobrany do ilości powietrza, którego potrzebuje dany budynek. Nieodpowiedni sprzęt poskutkuje głośną pracą i niewystarczającą efektywnością. Dobór modelu powinien uwzględniać przede wszystkim powierzchnię użytkową domu, rozkład pomieszczeń i ich rodzaj. Rekuperator powinien być zamontowany w pomieszczeniu o temperaturze co najmniej 8oC. Najczęściej jest to garaż, pralnia, piwnica lub poddasze nieużytkowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego miejsce powinno być dobierane indywidualnie do budynku. Na rynku istnieją modele, które można montować w różnych pozycjach, np. pod sufitem. Czerpnię instaluje się na zewnętrznej ścianie od strony zachodniej, a wyrzutnię od strony wschodniej. Powinny one znajdować się co najmniej 2 m od siebie i na wysokości ponad 2 m od poziomu gruntu. Nie mogą być umieszczone w pobliżu okien.