Obniżenie rachunków za energię w dobie rosnących cen jest niezwykle ważną i priorytetową wręcz sprawą. Warto w tym kontekście przyjrzeć się rekuperacji i sposobom jej realizacji.

Mechaniczna wymiana powietrza – rekuperacja

Straty w energii można znacząco zmniejszyć, jeśli zastosuje się proces określany jako rekuperacja. Jest to mechaniczna wentylacja powietrza, która w odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań pozwala odzyskać przechodzące przez nią ciepło. Sercem procesu jest rekuperator, który wyposażony jest w wymiennik ciepła. W ten sposób z odprowadzanego, brudnego i zużytego powietrza pozyskiwane jest ciepło, które dostarczane jest wraz ze świeżym powietrzem z powrotem do środka. Montażem tego rodzaju urządzeń zajmuje się firma LUCART ENERGY, dostarczająca rozwiązania dla osób fizycznych i przedsiębiorstw.

Zalety i warunki stosowania

Mechaniczna wymiana powietrza z wykorzystaniem rekuperatora to szereg zalet. Przede wszystkim wciąż dostarczane jest czyste powietrze, co jest niezwykle ważne w domu, jak i na hali produkcyjnej. Po drugie, procesowi towarzyszą realne oszczędności. W standardowych wentylatorach suche powietrze jest wyrzucane poza obręb obiektu, w ten sposób uchodzi z nim energia, za którą płacimy, a która ogrzała powietrze. Więc jeśli już zainwestowaliśmy w energooszczędne piece, w pompę ciepła, w panele fotowoltaiczne i dołożyliśmy starań, aby ocieplenie budynku zminimalizowało straty ciepła do zera, nierozsądnym jest pozwolić, by znaczna część energii uchodziła na próżno. I tu pojawia się rekuperator. Dzięki jego zastosowaniu całość energii, którą włożyliśmy w ogrzanie hali czy mieszkania, zamiast ulecieć kanałem wentylacyjnym wrócić do środka, a to realne oszczędności. Kiedy warto ją stosować? W zakładach pracy, w których konieczne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. A także w mieszkaniu, gdy chcemy, aby komfort przebywania był na najwyższym poziomie. Wtedy, gdy dokonane zostały liczne inwestycje mające obniżyć rachunki za prąd i ciepło – gdy dążeniem jest stworzenie m.in. ekologicznego domu.