Pompy ciepła cieszą się popularnością w nowopowstałym budownictwie, choć dostawcy tego typu rozwiązań do alternatywnego ogrzewania domów przekonują, że można je bez problemu instalować w każdym domu. Zobaczmy zatem, czy tak jest naprawdę? Kiedy inwestycja w pompę ciepła w starszym domu będzie miała sens ekonomiczny?
Czym są pompy ciepła do ogrzewania domów?
Pompa ciepła to rodzaj maszyny, która wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki zastosowaniu w układzie dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej. Pozyskane w ten sposób ciepło może być wykorzystane do ogrzewania domu lub wody użytkowej. Istnieje kilka rodzajów pomp głównie gruntowych i powietrznych. W przypadku pomp gruntowych wyróżnia się pompy gruntowo-powietrzne, glebowo-powietrzne, sklano-powietrzne oraz wodno-powietrzne. Biorąc pod uwagę te dwa podstawowe typy pomp, to właśnie gruntowe pompy ciepła mają większa efektywność COP niż te powietrzne.
Jak zamontować pompę ciepła w starszym budynku?
Przede wszystkim trzeba ustalić, jaką budynek generuje stratę ciepła na m2 budynku, gdyż być może przed inwestycją w pompę trzeba będzie dokonać korekty, lub poprawnego wykonania ocieplenia np. poddasza. Warto pamiętać bowiem, że pompa ciepła nie będzie działała wydajnie, jeśli budynek będzie miał duże straty energetyczne. Również prawi, że koszt eksploatacyjny i narazi nas na zbyt duże koszty eksploatacyjne. Jeśli więc ma ona sprawdzić się w starym domu, koniecznie trzeba przeprowadzić audyt energetyczny. Tylko tam, gdzie izolacja jest dobrej jakości, podobnie jak szczelność np. stolarki otworowej jest na wysokim poziomie.
Zatem rozważając instalacje pompy w starym budownictwie, warto inwestycje przeprowadzać etapami, skupiając się w pierwszej kolejności na termomodernizacji budynku. Mogą to być różnego rodzaju czynności, jak np. wymiana wspomnianych okien, izolacja dachu lub stropu, ocieplenie ścian zewnętrznych czy wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.